Sveču liesma satur miljoniem sīku dimanta daļiņu

It kā ar romantiskām vakariņām sveču gaismā nebūtu gana!

Zinātnieki ir atklājuši, ka dzirkstošā sveces liesma satur miljoniem sīku dimantu.

Pētījums veikts St. Andrews universitātē ar vienu mērķi – uzzināt sveces liesmas ķīmisko sastāvu.

Ķīmijas profesors Wuzong Zhou stāsta: “Kolēģis no kādas citas universitātes man sacīja, ka, protams, neviens precīzi nezina, no kā sastāv sveces liesma. Es viņam atbildēju, ka ticu, ka zinātne spēj izskaidrot visu, un nolēmu noskaidrot šo jautājumu.” Lai spētu izpētīt sveces liesmas ķīmisko sastāvu, profesors izgudroja filtru, kas spēj atdalīt ķīmiskās daļiņas no sveces lies­mas centra, kur temperatūra sasniedz 1400 °C. Par pārsteigumu viņam, sveces vaskā esošās oglekļa daļiņas, bija izveidojušas visus četrus zināmos tīra oglekļa savienojumus, ieskaitot dimantu un grafītu. Katru sekundi sveces liesmā rodas aptuveni 1,5 miljoni mirgojošu dārgakmeņu.

Par apbēdinājumu visiem, kuru acis ir iemirdzējušās, domājot par iespējamo bagātību, ko sevī slēpj sveces liesma, dārgakmeņi ir tik mazi, ka apmēram 300 000 gabaliņu nespētu noklāt pat adatas galu, turklāt tie izgaist acumirklī.

Tomēr, ja vien zinātnieki izgudrotu tehnoloģiju, kā tos apkopot, cilvēki sveces varētu izmantot nedaudz plašāk nekā tikai romantiskas noskaņas radīšanai.